Skip to content

193 Homestead RoadParamus, NJ 07652

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 4, 2023

Property Information

Block6503
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage986
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$458,600
78%
Improvement Value:$132,800
22%
Total Assessment$591,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,889+3.4%
2024$7,632+8.1%
2023$7,059+5.2%
2022$6,712+2.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1954