Skip to content

635 Forest AveParamus, NJ 07652

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 16, 2019

Property Information

Block7113
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage984
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$321,100
69%
Improvement Value:$142,500
31%
Total Assessment$463,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,463+2.8%
2024$6,288+7.1%
2023$5,868+5.4%
2022$5,570+0.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953