Skip to content

225 Tulip LaneParamus, NJ 07652

Built 1966

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Sep 4, 2021

Property Information

Block6504
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,064
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$457,200
62%
Improvement Value:$286,200
38%
Total Assessment$743,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,079+3.2%
2024$9,767+12.6%
2023$8,677+8.4%
2022$8,004-1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft2,064DeedBook 4468, Page 580Recorded11/22/2021

Property Built

Built

Year Built: 1966