Skip to content

598 Bryn Mawr CtParamus, NJ 07652

Built 1966

Last Sale Price
$548,650
Last Sale Date
Oct 14, 2014

Property Information

Block7118
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,040
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$437,400
56%
Improvement Value:$343,600
44%
Total Assessment$781,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,089+3.0%
2024$10,769+7.2%
2023$10,048+5.2%
2022$9,551-0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$548,650

From:

To:

Sq Ft2,040DeedBook 1782, Page 1070Recorded10/30/2014

Property Built

Built

Year Built: 1966