Skip to content

218 Tulip LaneParamus, NJ 07652

Built 1965

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
May 10, 2023

Property Information

Block6505
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,283
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$457,200
50%
Improvement Value:$448,700
50%
Total Assessment$905,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,406+13.9%
2024$10,894+7.7%
2023$10,116+5.1%
2022$9,623-10.8%
Property History

Property Sale

Sale
$950,000

From:

To:

Sq Ft2,283DeedBook 4994, Page 1904Recorded5/16/2023

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

DeedBook 7951, Page 74Recorded2/19/1997

Property Built

Built

Year Built: 1965