Skip to content

535 Redwood RoadParamus, NJ 07652

Built 1968

Last Sale Price
$287,500
Last Sale Date
Jul 31, 1997

Property Information

Block6505
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,286
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$454,600
54%
Improvement Value:$386,900
46%
Total Assessment$841,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,500+3.0%
2024$11,161+7.7%
2023$10,361+5.2%
2022$9,852+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$287,500

From:

To:

DeedBook 7995, Page 563Recorded8/14/1997

Property Sale

Sale
$257,500
DeedBook 7527, Page 558

Property Built

Built

Year Built: 1968