Skip to content

265 Drew AvenueParamus, NJ 07652

Built 2023

Last Sale Price
$2,350,000
Last Sale Date
Oct 31, 2024

Property Information

Block6508
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,224
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$478,100
19%
Improvement Value:$1,994,600
81%
Total Assessment$2,472,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,784+10.7%
2024$9,744+15.1%
2023$8,465+5.3%
2022$8,039+9.2%
Property History

Property Sale

Sale
$2,350,000

From:

To:

Sq Ft4,224DeedBook 5391, Page 264Recorded12/26/2024

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft1,482DeedBook 4859, Page 1401Recorded11/14/2022

Property Sale

Sale
$257,500

From:

To:

DeedBook 7994, Page 621Recorded8/13/1997