Skip to content

561 Forest AvenueParamus, NJ 07652

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 15, 2008

Property Information

Block6508
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,953
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$367,900
51%
Improvement Value:$353,700
49%
Total Assessment$721,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,259+2.7%
2024$9,991+8.5%
2023$9,205+5.1%
2022$8,755+3.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1956