Skip to content

266 Colby Pl.Paramus, NJ 07652

Built 1963

Last Sale Date
May 21, 1993

Property Information

Block6609
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage14
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$465,500
50%
Improvement Value:$467,400
50%
Total Assessment$932,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,251+2.9%
2024$12,876+8.9%
2023$11,828+5.1%
2022$11,254+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 7358, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1963