Skip to content

520 Burlington StParamus, NJ 07652

Built 1957

Last Sale Price
$432,000
Last Sale Date
Dec 12, 2013

Property Information

Block6612
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,651
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$386,200
44%
Improvement Value:$498,000
56%
Total Assessment$884,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,575+2.9%
2024$12,215+6.7%
2023$11,449+5.3%
2022$10,868+7.8%
Property History

Property Sale

Sale
$432,000

From:

To:

Sq Ft1,651DeedBook 1587, Page 259NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/19/2013

Property Built

Built

Year Built: 1957