Skip to content

524 Burlington St.Paramus, NJ 07652

Built 1957

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Aug 26, 2020

Property Information

Block6612
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,641
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$386,200
60%
Improvement Value:$253,600
40%
Total Assessment$639,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,061+3.1%
2024$8,788+6.4%
2023$8,262+12.4%
2022$7,350+6.5%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft1,641DeedBook 3804, Page 1205Recorded11/6/2020

Property Built

Built

Year Built: 1957