Skip to content

493 Salem StreetParamus, NJ 07652

Built 2006

Last Sale Price
$1,170,000
Last Sale Date
Sep 7, 2017

Property Information

Block6613
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class20
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,180
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$463,900
26%
Improvement Value:$1,288,700
74%
Total Assessment$1,752,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,905+2.5%
2024$24,306+8.2%
2023$22,455+5.3%
2022$21,327-1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1,170,000

From:

To:

Sq Ft4,180DeedBook 2763, Page 759Recorded10/24/2017

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

DeedBook 8940, Page 186Recorded10/31/2005

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 7433, Page 208