Skip to content

285 Columbia Ter.Paramus, NJ 07652

Built 1968

Last Sale Price
$730,000
Last Sale Date
Oct 28, 2020

Property Information

Block6613
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,495
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$470,500
55%
Improvement Value:$385,600
45%
Total Assessment$856,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,132+3.1%
2024$11,772+9.3%
2023$10,774+10.2%
2022$9,779-6.4%
Property History

Property Sale

Sale
$730,000

From:

To:

Sq Ft2,495DeedBook 4093, Page 1480Recorded4/21/2021

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

DeedBook 7932, Page 524Recorded12/5/1996

Property Built

Built

Year Built: 1968