Skip to content

528 Salem StParamus, NJ 07652

Built 1955

Last Sale Price
$985,000
Last Sale Date
May 4, 2022

Property Information

Block6614
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,283
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$391,000
41%
Improvement Value:$562,500
59%
Total Assessment$953,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,544+3.1%
2024$13,133+17.5%
2023$11,179+5.4%
2022$10,602+21.5%
Property History

Property Sale

Sale
$985,000

From:

To:

Sq Ft2,283DeedBook 4708, Page 70Recorded6/10/2022

Property Sale

Sale
$825,000

From:

To:

Sq Ft1,782DeedBook 9474, Page 475Recorded1/4/2008

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft1,075DeedBook 8994, Page 248Recorded1/13/2006

Property Built

Built

Year Built: 1955