Skip to content

510 Salem StParamus, NJ 07652

Built 1972

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Oct 28, 2005

Property Information

Block6615
Lot18
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,640
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$461,100
46%
Improvement Value:$544,900
54%
Total Assessment$1,006,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,285+3.0%
2024$13,869+9.1%
2023$12,718+5.2%
2022$12,084+6.2%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

DeedBook 8941, Page 89Recorded10/31/2005

Property Built

Built

Year Built: 1972