Skip to content

518 Salem StreetParamus, NJ 07652

Built 1973

Last Sale Price
$780,000
Last Sale Date
Aug 3, 2022

Property Information

Block6615
Lot20
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,168
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$375,600
52%
Improvement Value:$351,200
48%
Total Assessment$726,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,310+3.1%
2024$10,000+13.0%
2023$8,851+5.3%
2022$8,409-0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$780,000

From:

To:

Sq Ft2,168DeedBook 4794, Page 833Recorded8/31/2022

Property Sale

Sale
$685,000

From:

To:

Sq Ft2,168DeedBook 4507, Page 1382NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/27/2021

Property Built

Built

Year Built: 1973