Skip to content

144 Emerald CourtParamus, NJ 07652

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 5, 2009

Property Information

Block6701
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,655
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$418,100
44%
Improvement Value:$525,600
56%
Total Assessment$943,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,444+2.8%
2024$13,076+7.1%
2023$12,210+3.1%
2022$11,841-3.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1978