Skip to content

1 Bay CourtParamus, NJ 07652

Built 1995

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
May 23, 2019

Property Information

Block6702
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,020
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$412,300
34%
Improvement Value:$816,200
66%
Total Assessment$1,228,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,523+3.2%
2024$16,986+14.1%
2023$14,886-3.2%
2022$15,382-13.5%
Property History

Property Sale

Sale
$900,000

From:

To:

Sq Ft4,020DeedBook 3266, Page 329Recorded6/13/2019

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

DeedBook 1596, Page 2299NU CodePartial parcel (6)Recorded8/17/1995

Property Built

Built

Year Built: 1995