Skip to content

110 Glen AvenueParamus, NJ 07652

Built 1971

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Apr 30, 2013

Property Information

Block6703
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,713
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$389,700
44%
Improvement Value:$492,300
56%
Total Assessment$882,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,539+4.7%
2024$11,973+11.6%
2023$10,728+5.3%
2022$10,187+8.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft2,713DeedBook 1389, Page 2322Recorded5/15/2013

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft2,713DeedBook 1177, Page 709NU CodeFamily (1)Recorded10/17/2012

Property Built

Built

Year Built: 1971