Skip to content

59 Clauss AveParamus, NJ 07652

Built 1967

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jun 7, 1991

Property Information

Block4803
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,803
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$507,100
49%
Improvement Value:$527,800
51%
Total Assessment$1,034,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,325-2.0%
2024$14,616+7.7%
2023$13,571+3.7%
2022$13,081+8.4%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 7448, Page 598

Property Built

Built

Year Built: 1967