Skip to content

1 Legion PlaceParamus, NJ 07652

Built 1927

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Mar 24, 2015

Property Information

Block6706
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SCBSG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,187
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$386,000
52%
Improvement Value:$361,700
48%
Total Assessment$747,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,583+3.3%
2024$10,246+8.1%
2023$9,479+5.6%
2022$8,978+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft2,187DeedBook 1896, Page 2351NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/27/2015

Property Sale

Sale
$283,000

From:

To:

Sq Ft2,238DeedBook 8077, Page 424Recorded6/25/1998

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

DeedBook 7702, Page 193Recorded6/7/1994

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 7394, Page 737

Property Built

Built

Year Built: 1927