Skip to content

133 Morristown PlaceParamus, NJ 07652

Built 1984

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Oct 17, 2024

Property Information

Block6709
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,112
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$402,600
45%
Improvement Value:$502,000
55%
Total Assessment$904,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,908+2.9%
2024$12,548+7.7%
2023$11,656+3.0%
2022$11,315+8.1%
Property History

Property Sale

Sale
$900,000

From:

To:

Sq Ft3,112DeedBook 5361, Page 1067Recorded11/8/2024

Property Built

Built

Year Built: 1984