Skip to content

12 Nugent StParamus, NJ 07652

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 21, 2001

Property Information

Block6712
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$370,600
63%
Improvement Value:$215,000
37%
Total Assessment$585,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,262+3.4%
2024$7,988+8.0%
2023$7,393+5.6%
2022$7,000-0.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1948