Skip to content

160 Reid WayParamus, NJ 07652

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 19, 2015

Property Information

Block5914
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,710
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$401,500
61%
Improvement Value:$255,200
39%
Total Assessment$656,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,275+0.1%
2024$9,267+9.0%
2023$8,503+5.3%
2022$8,074+0.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950