Skip to content

706 Nugent StParamus, NJ 07652

Built 1956

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Nov 7, 2024

Property Information

Block6714
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,325
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$355,500
61%
Improvement Value:$227,400
39%
Total Assessment$582,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,136+3.2%
2024$7,883+7.6%
2023$7,329+5.4%
2022$6,951+20.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$615,000

From:

To:

Sq Ft1,325DeedBook 5374, Page 1960Recorded12/2/2024

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft1,325DeedBook 5122, Page 1785Recorded11/9/2023

Property Built

Built

Year Built: 1956