Skip to content

706 Lafayette StParamus, NJ 07652

Built 1952

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Nov 19, 2021

Property Information

Block6724
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,926
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$392,300
55%
Improvement Value:$323,500
45%
Total Assessment$715,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,092+3.1%
2024$9,784+7.7%
2023$9,087+5.4%
2022$8,623-1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$725,000

From:

To:

Sq Ft1,926DeedBook 4515, Page 1628Recorded1/3/2022

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft1,926DeedBook 9028, Page 296Recorded3/6/2006

Property Built

Built

Year Built: 1952