Skip to content

719 Galda RdParamus, NJ 07652

Built 1954

Last Sale Price
$690,000
Last Sale Date
Sep 8, 2020

Property Information

Block6913
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,951
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$403,300
58%
Improvement Value:$289,700
42%
Total Assessment$693,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,843+2.9%
2024$9,564+7.9%
2023$8,862+6.2%
2022$8,342-6.2%
Property History

Property Sale

Sale
$690,000

From:

To:

Sq Ft1,951DeedBook 3755, Page 424Recorded10/8/2020

Property Sale

Sale
$597,000

From:

To:

Sq Ft1,951DeedBook 2401, Page 2001NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/7/2016

Property Sale

Sale
$595,000

From:

To:

Sq Ft1,951DeedBook 2087, Page 307Recorded10/26/2015

Property Built

Built

Year Built: 1954