Skip to content

706 Bancroft PlaceParamus, NJ 07652

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 26, 2021

Property Information

Block6805
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,032
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$388,400
49%
Improvement Value:$404,600
51%
Total Assessment$793,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,285+2.8%
2024$10,976+8.0%
2023$10,164+2.9%
2022$9,873+13.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$599,000

From:

To:

Sq Ft1,808DeedBook 9411, Page 440Recorded9/20/2007

Property Sale

Sale
$526,000

From:

To:

Sq Ft1,808DeedBook 9316, Page 370NU CodeSheriff sale (12)Recorded5/18/2007

Property Sale

Sale
$268,000

From:

To:

DeedBook 8031, Page 717Recorded1/6/1998

Property Built

Built

Year Built: 1960