Skip to content

714 Bancroft PlaceParamus, NJ 07652

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 12, 2023

Property Information

Block6805
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,808
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$386,000
51%
Improvement Value:$364,200
49%
Total Assessment$750,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,934+3.1%
2024$10,605+6.2%
2023$9,984+2.4%
2022$9,752+16.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft1,808DeedBook 2949, Page 1797Recorded5/24/2018

Property Sale

Sale
$505,000

From:

To:

Sq Ft1,808DeedBook 1830, Page 781Recorded1/5/2015

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,808DeedBook 8762, Page 942Recorded12/28/2004

Property Built

Built

Year Built: 1960