Skip to content

60 Oliver RoadParamus, NJ 07652

Built 1967

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Sep 29, 2004

Property Information

Block6813
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,544
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$381,900
46%
Improvement Value:$440,400
54%
Total Assessment$822,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,705+2.9%
2024$11,378+7.9%
2023$10,546+7.6%
2022$9,800-7.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$640,000

From:

To:

Sq Ft2,544DeedBook 8735, Page 89Recorded10/15/2004

Property Sale

Sale
$479,900

From:

To:

Sq Ft1,988DeedBook 8386, Page 650Recorded7/26/2001

Property Built

Built

Year Built: 1967