Skip to content

64 Oliver RoadParamus, NJ 07652

Built 1966

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Nov 6, 1991

Property Information

Block6813
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,790
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$381,900
54%
Improvement Value:$323,200
46%
Total Assessment$705,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,018+2.9%
2024$9,733+7.9%
2023$9,018+6.2%
2022$8,489+5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 7481, Page 497

Property Built

Built

Year Built: 1966