Skip to content

E 15 Firehouse LaneParamus, NJ 07652

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$990,000
Last Sale Date
Sep 29, 2023

Property Information

Block6815
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SCBS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,194,000
86%
Improvement Value:$191,500
14%
Total Assessment$1,385,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,858-7.4%
2024$22,521+4.0%
2023$21,651-1.0%
2022$21,875+17.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$990,000

From:

To:

DeedBook 5116, Page 933Recorded10/30/2023

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$522,000

From:

To:

DeedBook 8239, Page 721NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded1/10/2000