Skip to content

747 Route 17Paramus, NJ 07652

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jul 11, 2019

Property Information

Block6807
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SCBS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$882,000
77%
Improvement Value:$262,800
23%
Total Assessment$1,144,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,054+0.3%
2024$17,004+11.7%
2023$15,218+1.0%
2022$15,073+31.7%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

DeedBook 3402, Page 528NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/8/2019

Property Built

Built

Year Built: 2000