Skip to content

736 Prescott PlaceParamus, NJ 07652

Built 1954

Last Sale Price
$223,000
Last Sale Date
Jun 12, 1997

Property Information

Block6902
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,601
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$402,800
60%
Improvement Value:$269,100
40%
Total Assessment$671,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,531+3.0%
2024$9,252+8.1%
2023$8,558+6.4%
2022$8,047+7.7%
Property History

Property Sale

Sale
$223,000

From:

To:

DeedBook 7981, Page 737Recorded6/27/1997

Property Built

Built

Year Built: 1954