Skip to content

733 Reeder RoadParamus, NJ 07652

Built 1954

Last Sale Price
$830,000
Last Sale Date
Aug 31, 2018

Property Information

Block6902
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,968
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$404,100
41%
Improvement Value:$592,200
59%
Total Assessment$996,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,179+3.0%
2024$13,766+8.2%
2023$12,726+6.2%
2022$11,986+0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$830,000

From:

To:

Sq Ft2,968DeedBook 3062, Page 310Recorded9/25/2018

Property Sale

Sale
$318,000

From:

To:

Sq Ft2,070DeedBook 8271, Page 650Recorded5/10/2000

Property Sale

Sale
$256,000
DeedBook 7316, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1954