Skip to content

805 Jersey PlaceParamus, NJ 07652

Built 1954

Last Sale Price
$815,000
Last Sale Date
Apr 11, 2018

Property Information

Block7504
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,814
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$407,800
40%
Improvement Value:$599,200
60%
Total Assessment$1,007,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,338+3.0%
2024$13,926+8.1%
2023$12,880+6.1%
2022$12,138+11.1%
Property History

Property Sale

Sale
$815,000

From:

To:

Sq Ft2,814DeedBook 2924, Page 464Recorded4/26/2018

Property Sale

Sale
$701,500

From:

To:

Sq Ft2,814DeedBook 1016, Page 1581Recorded4/18/2012

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,770DeedBook 8170, Page 113NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/21/1999

Property Built

Built

Year Built: 1954