Skip to content

715 Reeder RoadParamus, NJ 07652

Built 1954

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block6903
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,230
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$410,500
68%
Improvement Value:$196,400
32%
Total Assessment$606,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,600+3.0%
2024$8,350+8.0%
2023$7,729+6.4%
2022$7,265+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1954