Skip to content

96 Oliver RoadParamus, NJ 07652

Built 1954

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
May 15, 2000

Property Information

Block6903
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,534
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$415,600
62%
Improvement Value:$257,700
38%
Total Assessment$673,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,553+3.0%
2024$9,278+8.0%
2023$8,591+6.3%
2022$8,085-2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$333,000

From:

To:

Sq Ft1,534DeedBook 8206, Page 816Recorded9/13/1999

Property Built

Built

Year Built: 1954