Skip to content

501 Highland CourtParamus, NJ 07652

Built 1997

Last Sale Date
May 8, 2002

Property Information

Block6905
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,890
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$389,900
41%
Improvement Value:$560,600
59%
Total Assessment$950,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,503+2.5%
2024$13,172+7.7%
2023$12,235+5.9%
2022$11,551-6.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

DeedBook 8006, Page 329NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/19/1997

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$87,000

From:

To:

DeedBook 7749, Page 544NU CodeFamily (1)Recorded11/29/1994