Skip to content

503 Highland CourtParamus, NJ 07652

Built 1996

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jun 11, 1996

Property Information

Block6905
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$394,900
39%
Improvement Value:$611,700
61%
Total Assessment$1,006,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,665+2.1%
2024$14,364+7.6%
2023$13,349-1.7%
2022$13,583+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

DeedBook 7884, Page 903NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/13/1996

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$93,000

From:

To:

DeedBook 7749, Page 220NU CodeFamily (1)Recorded11/23/1994