Skip to content

719 Bush PlaceParamus, NJ 07652

Built 1954

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Dec 3, 2010

Property Information

Block6908
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,512
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$405,700
52%
Improvement Value:$372,900
48%
Total Assessment$778,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,067+1.3%
2024$10,924+8.0%
2023$10,113+6.2%
2022$9,522+11.5%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000

From:

To:

Sq Ft1,512DeedBook 602, Page 1458Recorded12/9/2010

Property Sale

Sale
$597,000

From:

To:

Sq Ft1,512DeedBook 9574, Page 80Recorded7/15/2008

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,650DeedBook 8116, Page 157Recorded10/30/1998

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 7404, Page 601

Property Built

Built

Year Built: 1954