Skip to content

739 Bush PlaceParamus, NJ 07652

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 26, 2021

Property Information

Block6908
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,512
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$402,000
60%
Improvement Value:$263,300
40%
Total Assessment$665,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,444+3.0%
2024$9,173+8.0%
2023$8,497+6.3%
2022$7,994+3.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft1,512DeedBook 2099, Page 2487Recorded11/10/2015

Property Built

Built

Year Built: 1954