Skip to content

724 Bush PlaceParamus, NJ 07652

Built 1955

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Oct 25, 2001

Property Information

Block6909
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$402,000
57%
Improvement Value:$300,900
43%
Total Assessment$702,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,997+2.8%
2024$9,724+7.7%
2023$9,031+6.1%
2022$8,509+14.7%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 8433, Page 958Recorded1/9/2002

Property Built

Built

Year Built: 1955