Skip to content

743 Arbor RoadParamus, NJ 07652

Built 2019

Last Sale Price
$1,511,000
Last Sale Date
Dec 14, 2020

Property Information

Block6909
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage4,032
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$406,000
24%
Improvement Value:$1,251,300
76%
Total Assessment$1,657,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,659+2.9%
2024$22,982+8.3%
2023$21,226+6.0%
2022$20,033+151.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,511,000

From:

To:

Sq Ft4,032DeedBook 3950, Page 1663Recorded2/9/2021

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,792DeedBook 3178, Page 384NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/13/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019