Skip to content

116 Owen PlaceParamus, NJ 07652

Built 1954

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block6913
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,119
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$402,200
70%
Improvement Value:$170,200
30%
Total Assessment$572,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,109+3.0%
2024$7,874+8.0%
2023$7,288+6.4%
2022$6,847+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1954