Skip to content

116 Burke PlaceParamus, NJ 07652

Built 1954

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Jan 11, 2024

Property Information

Block6915
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,588
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$410,500
59%
Improvement Value:$285,100
41%
Total Assessment$695,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,611+3.0%
2024$9,330+8.1%
2023$8,629+6.3%
2022$8,115-1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

Sq Ft1,588DeedBook 5191, Page 240Recorded3/12/2024

Property Built

Built

Year Built: 1954