Skip to content

726 Galda Rd.Paramus, NJ 07652

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 26, 2023

Property Information

Block6916
Lot18
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,432
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$402,000
66%
Improvement Value:$210,400
34%
Total Assessment$612,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,889+3.0%
2024$8,633+8.0%
2023$7,997+6.3%
2022$7,520+4.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft1,432DeedBook 2553, Page 840NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/3/2017

Property Built

Built

Year Built: 1955