Skip to content

736 Galda RdParamus, NJ 07652

Built 1955

Owner
---
Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Aug 15, 2025

Property Information

Block6916
Lot21
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,181
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$402,000
68%
Improvement Value:$189,400
32%
Total Assessment$591,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,375+3.0%
2024$8,127+8.2%
2023$7,514+6.5%
2022$7,056+6.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$700,000
Sq Ft1,181DeedBook 5641, Page 1480Recorded11/10/2025

Property Built

Built

Year Built: 1955