Skip to content

646 Rutgers PlaceParamus, NJ 07652

Built 2004

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Dec 14, 2000

Property Information

Block7005
Lot18
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,972
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$435,300
36%
Improvement Value:$781,200
64%
Total Assessment$1,216,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,340+2.9%
2024$16,848+8.1%
2023$15,592+5.3%
2022$14,802-3.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft1,972DeedBook 8338, Page 673Recorded1/10/2001

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft12DeedBook 7692, Page 870Recorded5/2/1994