Skip to content

252 Oradell AvenueParamus, NJ 07652

Built 1997

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 1, 2025

Property Information

Block7103
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,533
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$359,000
38%
Improvement Value:$585,600
62%
Total Assessment$944,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,462+2.9%
2024$13,087+8.0%
2023$12,119+5.3%
2022$11,510-8.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$61,666

From:

To:

DeedBook 7871, Page 637NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/24/1996